Saha Betonu 5 Aşama İle Gerçekleştirilir

Anasayfa / Saha Betonu 5 Aşama İle Gerçekleştirilir
saha_betonu_ankara

Saha Betonu 5 Aşama İle Gerçekleştirilir
Techo Endüstriyel Zeminler hizmetlerinin yanında; Endüstriyel Zemin Kaplama, Otoparklar, Yol Betonları, Saha Betonları gibi birçok alanda inşaat sektöründen edindiğimiz tecrübesi ile kaliteli hizmet vermeye devam ediyor. Bu hizmetler içerisinden Saha Betonu Uygulaması; korunt ve kuart malzemeler yüzey sertleştiricisi olarak doğal silis içeren özel agregalardır. Betonun vibrobeton mastarı ile sıkıştırılarak, daha sonra yüzeyi helikopter ile perdah uygulaması yapılır, pürüzsüz bir yüzey elde edilir. Sağlam bir zemin elde edilir. Yüzeyin düzgün olması kullanışlı bir satıh elde edilmesini sağlar. Bu uygulama gerekli hallerde yüzey sertleştirici ve çeşitli kür malzemeleri kullanılarak amaca uygun yüzeyler elde edilir. Üzerine tekrar bir ilave kaplama istemez maliyetti çok daha az halde kullanıma sunar.

Saha betonlarında uygulama yapılırken, ağır tonajlı araçların hareketleri göz önünde bulundurulmalı, zeminde mutlaka çelik hasır veya donatı demirleri kullanılmalıdır. Saha betonlarında trafik yoğun ise aşınmada fazla olacağından, dökülecek betonun içine gerektiğinde elyaf ya da çelik teller karıştırılmalıdır.

Yüzey sertleştiriciler teknik özellikleri yanında, dekoratif tercihlere de cevap vermek için doğal beton renginde gri, kırmızı, sarı ve yeşil renklerde üretilmektedir. Renkli doğal mineral agregalarla birlikte kullanılan, inorganik pigmentler alkali etkilere ve güneş ışığana dayanıklı malzemelerdir. Sertleştirici kullanılan beton yüzeyin dayanımı, normal betona göre 8-10 kat daha fazladır. Bu malzemelerin kullanılması neticesinde oluşan beton yüzey darbe, gerilme ve çekme gibi fiziki etkilere karşı mukavemetli hale gelir.

Saha betonu 5 aşama ile gerçekleştirilir. Bu aşamalar;

Ön Hazırlık, Beton Dökümü, Yüzey Sertleştirme, Kür İşlemi, Derz Kesimi Ve Dolgusu olarak süreç tamamlanır.

Ön Hazırlık Aşamasında; betonun cinsine göre yüzeyin hazırlanmasında farklılıklar gösterebilir.

Beton Dökümü Aşamasında; zemin betonu dökülmeden önce, uygulama olması gereken alanda kroki hazırlanır ve beton döküm planlaması yapılmalıdır.

Yüzey Sertleştirme Aşamasında; yüzey sertleştirici malzeme, beton döküldükten sonra perdahı yapılır yapılmaz, yüzey nemini kaybetmeden homojen olarak yüzeye serpilir.

Kür İşlemi Aşamasında; kür işlemi yapabilmek için, saha betonu uygulaması bittiğinde hemen yapılmalıdır. Bu işlem için kimyasal malzeme kullanılacaksa bu uygulama uygulamanın bitiminden hemen sonra yapılmalıdır.

Derz Kesimi Ve Dolgusu Aşamasında; Derz kesme işlemi için, beton döküldükten en az 3 gün sonra mekanik derz kesme makinesi ile yapılır. Derzler teknik şartname ve detaylara uygun olarak düzgün ve paralel olarak kesilecektir.

Helikopterli saha beton uygulamasının ise en önemli özelliği homojen boşluksuz, düz bir beton elde etmektir. Yüzeyin maruz kalacağı şiddete göre sertleştiriciler kullanıldığından, istenilen zeminde uygulanabilen sağlıklı bir yöntemdir. Zemin pürüzsüz ve parlak olduğundan sızdırmazlık özelliği taşır. Helikopterli saha betonu, perdahlı beton, parlak beton olarak bilinir. Fabrika içlerinde parlak beton uygulanır.

Segmentler

Faatliyet Alanlarımız