SAHA BETONU

Endüstriyel tesisler, depolar, yollar, otoparklar ve diğer tesisler özelliklerine göre farklı kullanım amaçlarına sahiptirler.

Saha betonları, vibrobeton mastarı ile sıkıştırılıp oluşturulan yüzey helikopter yardımıyla perdah uygulaması yapılarak, düzgün ve sorunsuz bir yüzey elde edilmesi ile olur. Bu sayede daha kullanışlı bir yüzey ortaya çıkar. Beton kalınlığı, betonun cinsi, içerisindeki demir donatı miktarı ve eğimleri dikkate alınarak tasarımı yapılır. Yüzey hazırlığı zemin betonunun cinsine göre değişmektedir. Amaca uygun yüzeyler elde edebilmek için uygulama esnasında yüzey sertleştiriciler ve çeşitli kür malzemeler kullanılır. Üzerine yeniden bir uygulama yapmaya gerek kalmaz. Az maliyetli ama çok kullanışlı ve sağlam bir yüzeye ulaşılır.

İlk olarak profesyonel bir ekip tarafından yapılması şart olan bu uygulama öncelikle dökülecek beton ile ilgili saha ve hava koşulları da gözönünde bulundurularak özel bir karışım fizibilitesi hazırlanmalı, kullanılacak agrega oranları işinde profesyonel ustalarca uygulanmalıdır.

Böylelikle malzeme kullanımı en ölçülü şekilde yapılarak doğru orantı yakalanmalıdır. Aksi takdirde fazla dökülen betonun zeminimize bir faydası olmayacağı gibi bilinçsiz ve fazla uygulanan yüzey sertleştirici, kür malzemesi, beton cilası gibi yan agregaların da kabuklaşmaya yol açacağından imalatın ve kullanım alanının ömrünün uzun olmayacağına neden olacaktır.

SAHA BETONU UYGULAMASI

Saha betonu 5 aşama ile gerçekleştirilir. Bunlar;
•Ön Hazırlık
•Beton Dökümü
•Yüzey Sertleştirme
•Kür İşlemi
•Derz Kesimi ve Dolgusu